Rolling our own joints is fun and relaxing

Buying pre roll joints from the dispensary is an simple way to care about marijuana, but I easily prefer to roll our own.

It is particularly cheaper to roll our own joints, even with the cost of the cone and the marijuana.

Pre rolled joints in the store cost about $10 each for one gram, but I can make our own at apartment for less than 5 dollars. I also find the process to be harshly relaxing. After I go to the dispensary, I come apartment and put our number one tv show on netflix. That would be The Office. I know a lot of people find the humor terribly crass and dated, but I’m hooked on the love stories. Watching Jim and Pam fall in love gives myself and others hope for our own love life. I can usually roll many joints out of 2 sixths of marijuana flower. I buy the cones because I’m not great at rolling joints. I grind the weed into a wonderful powder and then I carefully fill each cone with marijuana. I tap the cone on the table so the marijuana will settle nicely. This ensures an even burn. I don’t like when the cone runs, because I end up wasting half the flower. After I finish rolling all of the joints, I light a celebratory cone and smoke the whole thing by myself. It’s hard to smoke a whole cone by myself, but I try. I usually only fill them ¾ full, so I don’t have to relight the burnt end of a joint on another afternoon.

 

recreational pot store near me